A modern csapatépítők ismérvei: Merj újítani!

Csapat

Oszd meg a bejegyzésünket

Voltál már úgy csapatépítőn, hogy minden pillanatát gyűlölted és alig vártad, hogy szabadulj? Esetleg annyi volt az egész program, hogy a főnök fizeti az alkoholt és mindenki annyit iszik, amennyit csak szeretne? Hiába ez a leggyakoribb módja a csapatépítők ‘letudásának’, ennél vannak sokkal hatékonyabb és élvezetesebb módjai is a csapat összhang növelésének…

Kattan az óra, vége a munkaidőnek, ideje hazamenni. Gondolnánk… Ha nem lenne csapatépítő. “Az italfogyasztás korlátlan” – hangzik el az egyetlen mentsvár, ha már kínos körkérdéseket vagy még kínosabb körkérdés nélküli beszélgetéseket kell végigszenvednie a teljes cégnek, csapatépítés címszó alatt. 

Neked is előjöttek a rossz emlékek?

Hiába nem túl hatékony csapatépítő megoldás az étterem vagy a csöndes bowlingozás egy csilliárdokért kibérelt pályán, ezeknek rengeteg esetben negatív a végkimenetelük, ami után akár még kínosabban érezhetik magukat egymás előtt a kollégák, mint az ominózus este előtt. Pedig a csapatépítőnek pont nem ez lenne a célja… Hanem közelebb hozni egymáshoz a kollégákat egy munkahelytől teljesen elkülönülő környezetben, hogy ne a cégen belüli szerepeik és beosztásuk alapján kezeljék egymást, hanem magánemberként.

csapatmunka

Mik a modern csapatépítők ismérvei?

Oké, arról mindenkinek vannak emlékei, hogy milyenek a rossz csapatépítők. De mire kerül a fókusz egy jó, modern csapatépítőn ami tényleg közelebb hozza egymáshoz a munkatársakat?

1. Célorientáltság – ne csak céltalan ivászat legyen

A modern csapatépítők nem csak időtöltést jelentenek, hanem céljaik is vannak. Legyen az egy stratégiai tervezési munka, vagy egy izgalmas játék esetleg a személyiségtípusok megismerése, a résztvevők aktívan dolgoznak egy közös cél elérése érdekében. Ez nem csak motiválja őket, de erősíti a csapatmunka élményét is, ráadásul a mindennapi életben is sokat profitálhatnak a tanultakból. Például, ha a DISC analízis módszerére építve, egy pszichológus témavezető segítségével megismerik a résztvevők, hogy az egyes színekbe tartozó emberekkel hogyan lehet effektíven kommunikálni, utána az ügyfelekkel folytatott kommunikációjuk is sokkal sikeresebb lesz. A csapatépítőn tanult módszerek alkalmazásával tudni fogják, milyen kommunikációs és érvelési technikákkal győzzék meg a különböző DISC színekbe tartozó embereket, adjanak el nekik valamit, vagy épp hogyan oldjanak fel egy konfliktusos helyzetet.

2. Interaktív és kreatív feladatok – ismerjék meg egymást játékosan a résztvevők

Ezek a csapatépítők olyan játékokat tartalmaznak, amelyek segítenek az embereknek jobban megismerni egymást, de a kínos részek nélkül. Azaz nem kell felállni és elmondani mindenki előtt, hogy ‘mi volt a jeled az oviban és hogyan mutatnád be magad öt mondatban’. Hanem egy játékos feladatot közösen megoldva kerülnek közelebb egymáshoz a munkatársak. Ez lehet egy szabadulószobára hasonlító játék, vagy akár egy közös projekt, mint mondjuk a film szinkronizálás. Ezek az élmények kiszakítják a résztvevőket a komfortzónájukból és lehetővé teszik, hogy új oldalukat mutassák meg egymásnak. A Team’Storynál például Ti kiválasztjátok, hogy milyen filmet vagy mesét szeretnétek közösen szinkronizálni, Mi pedig hozzuk a szinkronszínészeinket, biztosítjuk a stúdiót, adjuk a „szöveget” és kész is az interaktív csapatépítő, ahol garantáltan nem maradnak mozdulatlanok a rekeszizmok. 

3. Kommunikáció és együttműködés fejlesztése – csapatmunka nélkül nem megy

Olyan feladatokat és játékokat tartalmaznak a modern csapatépítők a kötetlen beszélgetés helyett, amelyek elősegítik a hatékony kommunikációt és a problémamegoldó képesség gyakorlását és fejlesztését. Így a munkatársak jobban megértik egymást, és könnyebben dolgoznak majd együtt a mindennapi munkában is. Akár olyan rejtett motivációk is kiderülhetnek a másikról, amit addig nem is gondoltak volna a többiek. A mélyebb kapcsolatok kialakításában segíthet például a Team’Story sztori alapú taktikai játéka, ahol csak szoros együttműködésben lehet sikeresen játszani, ráadásul azokat is aktivizálni tudja a történet, akik egyébként utálnak mások előtt szerepelni és mindig kivonják magukat.

Van opció a sablonos csapatépítőkön kívül

Képzelj el egy csapatépítőt, ahol mindenki egymásra figyel, és folyamatosan röpködő poénok mellett tudják jobban megismerni és elfogadni egymást az amúgy irodai környezethez szokott munkatársak. Nincs semmi kínos beszélgetés, nem kell szerepelnie annak, aki nem szeretne és minden játék egy előzetes beszélgetés alapján van a csapatra szabva.

összefogás

Lehet, hogy gyorsabb és egyszerűbb szervezés szempontjából egy sablonos csapatépítő a cégnek, de az biztos, ha a ‘csapatépítés’ eredeti céljait szeretnénk elérni, akkor nem árt elrugaszkodni a hagyományos – és sokak által gyűlölt – megoldásoktól.

Zárszó

Aki ki mer lépni a bevett csapatépítő programok megszokott körforgásából, annak garantáltan összeszokottabb és egymást jobban elfogadó csapata lesz, mint a hagyományos programokhoz ragaszkodó cégeknek. A fentiekből könnyen látható, hogy a megszokott csapatépítők sok embernek rendkívül frusztráló és kellemetlen élményt okoznak, ezért már csak a dolgozók mentális jóléte miatt sem árt más, megoldást keresni. Főleg, ha az újragondolt, modernizált programok még hatékonyabbak is, mint a megszokott forgatókönyvek.

Ha szeretnél egy olyan csapatépítőt, ahol mindenki jól érzi magát, és a fergeteges hangulatról még hetekkel később is anekdoták szólnak… Mindezt az ország ismert és elismert színészeinek társaságában… Akkor a Team’Story-t keresed!

Írj, hívj, keress minket, és találkoz(z)unk hamarosan egy felejthetetlenül jó csapatépítő keretein belül!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Lorem ipsum dolor sit amet

Te is átélnéd a csapatépítés új dimenziót?

Csapatépítő program színészekkel
Scroll to Top